GAYRIMENKUL HUKUKU

Gayrimenkul işlemleri; hukuki desteğe en çok ihtiyaç duyulan alanlardan biridir. Temel olarak bir gayrimenkul avukatı iş tanımı itibariyle gayrimenkul alım satım işlemleri esnasında gerek duyulan tüm hukuki işlemleri ve hukuki danışmanlığı gerçekleştiren kişidir. Ancak elbette gayrimenkul avukatı yalnızca alım satım işlemleri ile ilgilenmez. Bu anlamda gayrimenkul avukatlarının taşınmaz hukuku kapsamında; 

 • Alım Satım
 • Tescil
 • İcra
 • Miras
 • İşgal gibi süreçlerde rol aldığını vurgulamak gerekir.

Peki gayrimenkul avukatı hangi davalara bakar? Aşağıda önce gayrimenkul avukatları ve baktıkları davalar hakkında konuştuk, akabinde de en iyi gayrimenkul avukatı seçiminde size yardımcı olabilecek bazı ipuçları verdik.

Gayrimenkul Avukatı Hangi Davalara Bakar?

Gayrimenkul avukatları taşınmaz hukuku kapsamındaki birçok davada doğrudan rol alır. Bu nedenle halk tarafından genellikle tapu avukatı olarak da adlandırılırlar. İşte gayrimenkul avukatı desteğine ihtiyaç duyabileceğiniz bazı taşınmaz davaları:

 • Men-i Müdahale Davası – İzmir Gayrimenkul Avukatı

Gayrimenkul avukatı gerektiren başlıca konulardan biri men-i müdahale davalarıdır. Bir taşınmazın birisi tarafından kullanılabilmesi sahibi olunmasına veya sahibinden icazet alınmasına bağlıdır. Sahibinden izin alınmayan kullanımlarda gayrimenkul avukatı aracılığıyla men-i müdahale davası açmak gerekir.

 • İzale-i Şuyu Davası – En İyi Gayrimenkul Avukatı İzmir

Bir taşınmazın birden fazla ortak sahibinin olduğu ve paylaşımın yapılamadığı durumlarda gayrimenkul avukatı danışmanlığıyla mahkemeye gidebilir, tüm ortakların arasında taksim edilmesi istenebilir.

 • Tapu İptali ve Tapu Tescili Davası – En İyi Tapu Avukatı

Birçok türü olan tapu iptali davası gayrimenkul avukatı gerektiren bir diğer hukuki süreçtir. Tapu iptali ve tapu tescili için de ilgili mahkemeye dava açarak süreci hukuki bir şekilde işletmeniz önemlidir. Tapu iptali ve tescil davası açma hakkında daha fazla bilgi almak için ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

 • Şufa Davası – En İyi Gayrimenkul Avukatı İzmir

Şufa ya da önalım hakkı davası; taşınmazın önalım yoluyla satıldığı durumlarda hak sahibine aynı şartlarda alma hakkına izin veren bir haktır. Ancak tescil ve iptal davası açmadan önce şufa hakkının oluştuğundan emin olmak gerekir. Bunun için de iyi bir gayrimenkul avukatı desteği almalısınız.

 • Mirastan Doğan Tapu İptal Davası – En İyi Gayrimenkul Davası İzmir

Miras taksiminde çıkan anlaşmazlıklar neticesinde muvazaalı bir satış yapıldığını düşünüyorsanız miras paylaşım davanızın tapu iptal davasına dönüşmesini sağlamanız mümkündür. Ancak bunun için bulabileceğiniz en iyi gayrimenkul avukatı hukuk danışmanlığıyla koşulların oluştuğundan emin olmanız gerektiğini göz ardı etmemelisiniz.

En İyi Gayrimenkul Avukatı İçin Seçim Yaparken Bunlara Dikkat Edin!

Hak kaybına uğramamak ve ihtilafa düştüğünüz durumlarda hukuki haklarınızın ve uygulanabilecek yaptırımların farkında olabilmeniz en iyi gayrimenkul avukatı araştırmasına başlamanız doğaldır. Bu süreçte gayrimenkul avukatı tavsiye etmek yerine dikkat etmeniz gereken birkaç nokta hakkında sizi uyarmamızın daha faydalı olacağına inanıyoruz.

Öncelikle en iyi gayrimenkul avukatı veya hukuk bürosunu seçmek için kesinlikle taşınmaz hukuku alanında uzman bir avukatla çalışmalısınız. Taşınmaz hukukunun detaylarına yeterince hakim olmayan bir avukat ya da hukuk bürosu hak kaybı yaşamanıza neden olabilir.

Ayrıca en iyi gayrimenkul avukatı yalnızca sizi bilgilendirmekle yetinmeyerek sürecin takipçisi de olmalıdır. Görüştüğünüz hukuk bürolarına davanın takibinden dosya yönetimine kadar sonuç alınıncaya kadar tüm işlemleri takip edip etmediklerini sormayı unutmayın!

Son olarak güvenilir bir destek aldığınızdan emin olmak istiyorsanız deneyimli bir gayrimenkul avukatı ile çalışmanızı öneriyoruz. Dava sürecini hızlandırmak, gerektiğinde farklı hukuki yöntemler denemek ve sonucu lehinize değiştirmek için benzer süreçleri daha önce deneyimlemiş bir hukuk bürosu size çok daha etkili çözümler sunacaktır.

 

Hızlı iletisim
 • 0 (538) 352 38 88
 • 0 (538) 352 38 88
 • yilmaz.anil.utku@gmail.com
Kalite ve Güvenin Tek Adresi
Hızlı iletisim